To, že si kúpite najvýkonnejšie auto, poprípade vozidlo, ktoré spĺňa vaše očakávania, ešte neznamená, že máte všetko. Podstatné je vedieť, čo všetko je potrebné vybaviť, aby ste ním absolvovali jazdy v súlade so zákonom. K tomu je nutné mať pri jazde po ruke nielen doklady od daného prostriedku (napr. o EK, TK atď.), ale podľa Uzavripzp.sk aj o doklady uzatvorení povinného zmluvného poistenia. Za jeho nerešpektovanie sa účtujú vysoké sankcie, čo vám dokážeme aj nižšie. Aby ste nemuseli veľa platiť, a aby ste boli chránený tak, ako chcete, odporúčame vám uzatvoriť takéto PZP najlacnejšie na auto. Dôkazom toho, že je to skutočne jedinečná ponuka je to, že výpočet ceny a porovnanie viacerých ponúk vám urobí bezplatná online kalkulačka.

Prečo je potrebné?

V prvom rade je to zákonná povinnosť, ako sme už aj vyššie uviedli, a jej nerešpektovanie by vás vyšlo draho. Takže či už sa vám to páči alebo nie, toto zabezpečenie musí mať skoro každý dopravný motorový aj nemotorový prostriedok. V konečnom dôsledku ním chránite nielen ostatných účastníkov, ale aj seba. Samozrejme, ani to najlacnejšie povinné zmluvné poistenie nekryje škody, ktoré spôsobíte vašou chybou sebe, pokiaľ neponúka v cene špeciálne havarijné riziká. Podstatou je chrániť tých, ktorých vašou vinou poškodíte. Vďaka tomuto zabezpečeniu a splneniu jednotlivých podmienok, nemusíte poškodeným platiť nič. Pokiaľ sa teda pri vzniku škodovej udalosti uskutočnia všetky kroky potrebné na riadne odškodnenie.

Už aj to najlacnejšie PZP je super v tom, že zahŕňa vysoké krytie. Môže vás uchrániť až od miliónových strát. Napríklad, dokáže kryť škody na zdraví až do výšky 5 miliónov eur a na majetku až do 1 milióna eur. Niektoré poisťovne umožňujú tieto čiastky za príplatok navýšiť. Ak ale jazdíte vždy obozretne a bezpečne, tieto sumy by mali byť dostačujúce. Pokiaľ si uvedomíte, že napr. za 50 eur ročne sa môžete vďaka PZP uchrániť od platenia miliónových škôd, je to to najlepšie, čo môžete urobiť nielen pre seba a vašu rodinu, ale aj pre tých, ktorých poškodíte.

Ponuky s výnimočným krytím?

Áno. Pokiaľ by ste už očakávali za niečo, za čo platíte, niečo viac, máme pre vás tri špeciálne ponuky. Teda, nie my konkrétne, ale tri veľké poisťovne. Iste viete, že na našom trhu spolunažíva niekoľko poisťovní, pričom všetky tvrdia, že práve ich PZP je to najlacnejšie u nás. Určite poznáte poisťovne:

 • Axa,
 • Allianz – Slovenská poisťovňa,
 • ČSOB,
 • Kooperativa,
 • Komunálna poisťovňa,
 • Uniqa,
 • Union,
 • Genertali,
 • Genertel,
 • Groupama atď.

Vybrať si môžete nielen podľa ceny poistného, popularity poisťovní alebo ohlasov zákazníkov, ale aj podľa toho, aké krytie ponúkajú. Ak už máte zmluvu inde, tak si spravte zmenu povinného zmluvného poistenia na Uzavripzp.

Nie všetky poisťovne sa riadia tým, že ich produkt musí spĺňať len základné štátom určené kritériá, a skutočne sa snažia, aby to ich bolo najlepšie. Špeciálne zmieňujeme poisťovne Generali, Komunálna poisťovňa a Kooperativa, ktorých ponuky nie sú len tak prehliadnuteľné. Už v rámci základného krytia poskytujú aj niektoré havarijné udalosti, čo znamená, že ste krytý aj v prípade škôd na vašom vozidle. To, že ich ponuky sú najlacnejšie dokazuje aj to, že ceny poistného nepatria medzi tie najvyššie, ba práve naopak. Patria medzi najvýhodnejších poskytovateľov. A overiť si to môžete aj hneď teraz.

Cena PZP vďaka online kalkulačke

Prečo si neušetriť si trošku času a peňazí tým, že rôzne veci prestanete vybavovať osobne? Záruku najlepšej ceny máte väčšinou práve cez žiadosti cez internet. Je to hlavne kvôli tomu, že rôzne poisťovne za to nemusia platiť svojim zamestnancom. Ba práve naopak, skôr sú prístupní poskytnúť vám väčšie zľavy. Nielen hodiny času, ale aj stovky eur môžete ušetriť vďaka online kalkulačka, ktorá vám urobí výpočet a porovnanie ceny PZP, takže skoro za počkaním zistíte, ktoré je to najlacnejšie pre vás.

Zadáte do nej technické parametre vozidla, prípadne niektoré neosobné informácie o vás, ktoré vám môžu výslednú cenu poistného znížiť. Odošlete to, počkáte niekoľko sekúnd a už sa vám zobrazí tabuľka s rôznymi ponukami. Takto čierne na bielom uvidíte, že skutočne cena poistného za rovnaký prostriedok sa môže líšiť až v stovkách eur, a to sa predsa neodmieta. Priamo vo výsledkoch môžete o danú ponuku aj požiadať, a to kliknutím na ňu. Dopíšete ešte niektoré údaje a do pár sekúnd, niekedy minút vám na mail príde niekoľko dokumentov.

Po odoslaní žiadosti o konkrétne poistenie si skontrolujte vašu elektronickú poštovú schránku. Poisťovňa vám tam zaslala návrh zmluvy, podmienky, dočasnú zelenú kartu a údaje na zaplatenie. Poistné zaplaťte najlepšie čím skôr, aby ste zbytočne neboli za neplatné poistenie pokutovaný. Poisťovňa vám potom zašle originál zelenej karty. Dovtedy si z mailu nezabudnite vytlačiť dočasnú kartu, a mať ju pri sebe pri každej jazde.

Pozor na tohtoročné zdražovanie. Taktiež nezabudnite podať výpoveď 6 týždňov pred výročným dňom, ak už máte zmluvu v inej poisťovni. Dajte si pozor na detaily, ako je preplatenie škody na čelnom skle – https://www.uzavripzp.sk/pzp-celne-sklo/.

Poisťujú sa motorové aj nemotorové vozidlá

Ďalším dôležitým upozornením je nezabudnúť, že povinné zmluvné poistenie sa netýka len auta ako takého, ale skoro všetkých motorových aj nemotorových prostriedkov. Špeciálne teda tých, ktoré na svoju prevádzku potrebujú platný technický preukaz a svojou činnosťou môžu spôsobiť väčšie škody. Určujúcim faktorom nie je ani to, či sa vozidlo používa každý deň, každý druhý alebo raz za mesiac. O tom, ktoré vozidlá je potrebné poisťovať, si prečítajte v zákone o PZP, prípadne na policajnom inšpektoráte. Máte doma:

 • motocykel,
 • poľnohospodárske či pracovné stroje,
 • návesné alebo prívesné vozidlá,
 • prívesný vozík,
 • autobus,

či čokoľvek iné? Tak nezabudnite na vašu povinnosť!

Ak máte predsa len radi riziko, vedzte, že aj prvý deň jazdy bez potrebného poistenia vás môže vyjsť veľmi draho a najlacnejšie je preto sa jazde s ním úplne vyhnúť. Na Slovensku vás policajná hliadka bez predloženia platnej zelenej karty môže pokutovať aj niekoľkými stovkami eur. Okrem nich sa do veci môže pustiť do 3 rokov od uskutočnenia aj Obvodný úrad. A ten udeľuje až 3 000-eurové pokuty. V zahraničí si bez platnej zelenej karty zaplatíte aj tisícky eur, prípadne budete musieť odísť bez vozidla. Skutočne sa s tým neoplatí zahrávať, pretože to môže mať iné dôsledky, o ktorých sa presvedčíte, ak si prečítate reálne prípady.

Pri spôsobení nehody nezaplatíte len pokuty od vyšších orgánov, škody, ktoré spôsobíte iným na zdraví a na majetku, ale budete čeliť aj trestnému stíhaniu za porušenie zákona. Vďaka niekoľkým desiatkam eur ročne (niekedy stovkám), sa môžete uchrániť od platenia až miliónových čiastok. Na čo osud zbytočne pokúšať, keď to najlacnejšie PZP môžete získať už aj dnes, tu a teraz?